Koty są doskonałymi towarzyszami domu i rodziny.
To inteligentne zwierzaki, które cenią sobie indywidualizm i nie wymagają od właściciela aktywnego spędzania wspólnego czasu. Nie zmienia to jednak faktu, że to kochające stworzenia, których sama obecność potrafi pozytywnie wpływać na ludzi np. ich mruczenie może pomóc obniżać ciśnienie krwi.
Jednak ta relacja - jak każda inna - wiąże się ze specyficznymi trudami i wyzwaniami. Twój kot może stać się także źródłem czegoś, co na przekór skutecznie podniesie Ci ciśnienie - INWAZJI PCHEŁ.
Oto 6 informacji, które właściciele kotów powinni wiedzieć o pchłach. Poradnik 6 wskazówek o tym jak odpowiednio zadbać o profilaktykę kota przyda się szczególnie tym, pod strzechy których właśnie zawitał pierwszy w życiu kot.
Dlaczego pchły stanowią zagrożenie dla Twojego domu i zdrowia Twojego zwierzaka?
1. Pchły są żarłokami, głodomorami i obżartuchami!
Jedna pchła gryzie kota nawet 10 razy dziennie i może skonsumować do 15 razy większą masę krwi, niż sama waży.
A to tylko jedna pchła! Jeśli twój kot ma wiele pcheł, to te liczby rosną, no cóż - dynamicznie i wykładniczo.
2. Pchły są stworzone do szybkiego rozmnażania.
Samica pchły może złożyć nawet do 50 jaj dziennie. Niektóre z nich pozostaną w sierści Twojego kota, ale inne - wiele, wiele innych - spadną do jego otoczenia i środowiska życia. Oznacza to jaja pcheł w łóżeczku kota, Twojej pościeli, meblach, dywanach, podłogach i nie tylko.
Kiedy te jaja się wyklują głodne, nowo narodzone niedojrzałe formy rozwojowe pcheł pójdą szukać posiłku - a my już powiedzieliśmy Wam, ile razy dziennie potrafią coś przekąsić!
3. Dorosłe pchły stanowią jedynie 5% inwazji.
Na każdą pchłę, którą zobaczysz, przypada nieporównywalnie więcej dorosłych pcheł, pchlich jaj i pchlich kokonów w pobliżu, których nie widzisz...
Jeszcze...
Aż 95% z nich w spokoju rozwija się w zakamarkach Twojego domu i mieszkania, czekając na odpowiedni moment, żeby zacząć żer.
W krótkich słowach, pchły są jak niemile widziani goście.
4. W dodatku Ci goście odwiedzają Cię bez zapowiedzi!
Jeśli właśnie szukasz wskazówek jak opiekować się swoim pierwszym kotem czy jak opiekować się kociakiem - jesteś w dobrym miejscu! Zwalczanie pcheł u kota z pewnością pomoże Ci w prawidłowej opiece nad Nim i budowniu relacji. A może w Twoim domu gości dorosły kot i zadajesz sobie pytanie czy mój kot ma pchły? W takim razie czytaj dalej!
Można traktować inwazję pcheł jako o krótkotrwałą, przejściową trudność, pewny dyskomfort dla domowników, który może przytrafić się tylko w ciepłych porach roku. Ważne jednak by wiedzieć, że pchły mogą być problemem przez cały rok, jeśli tylko dostaną się w porę do zakamarków Twojego domu.
Pchle potomstwo może przetrwać do 12 miesięcy bez karmienia w warunkach, które zapewnia Twoje przytulne mieszkanie pełne mikroskopijnych kryjówek w dywanach, pęknięciach w drewnianej podłodze, zwierzęcych posłankach czy pościeli.
5. Pchły mogą powodować poważne problemy zdrowotne wśród zwierząt domowych.
Pchły są czymś więcej niż tylko irytującym pasożytem dla nowego właściciela kota. Mogą powodować prawdziwe i trudne do wyleczenia problemy zdrowotne u kota. Lekarze weterynarii uprzedzają przed alergicznym pchlim zapaleniem skóry, zakaźną niedokrwistością czy anemią. Działalność pcheł otwiera też droggę wielu chorobom dermatologicznym.
Co ciekawe, aktywność pcheł wpływa też na rozprzestrzenianie się innych pasożytów, takich jak tasiemce. Pchły są żywicielami pośrednimi tasiemców. Jeśli zwierzę połknie pchłę jest w stanie zakazić się tasiemcem, ze względu na obecność w ich jaj wewnątrz pchły.
6. Pchły czyhają też na niewychodzące koty domowe
Czy myślisz, że Twój nowy kot w domu nigdy nieopuszczający mieszkania może spać spokojnie, bezpieczny od wszelkiego rodzaju pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych? Zastanów się jednak jeszcze raz.
Zwróć uwagę na wszystkich domowników i inne zwierzaki, które regularnie wchodzą do środka i wychodzą na zewnątrz.
Nawet Twoje buty i ubrania mogą zapewnić pchłom szybki transport do przytulnego, ciepłego domu, nie wspominając już nawet o sierści Twoich czworonogów! A potem zaczyna się gryzienie, drapanie, swędzenie i wizyty u lekarza weterynarii.
PORADY DLA WŁAŚCICIELI KOTÓW
Teraz, gdy wiesz więcej o pchłach i zagrożeniach, jakie stwarzają dla twojego zwierzaka, warto zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy, które powinieneś wiedzieć, aby chronić swojego kota. Opieka nad kotem to nie jest bułka z masłem! By zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i dobre warunki do rozwoju warto wiedzieć o tym jak z wyprzedzeniem zadbać o jego stan zdrowia.
Sezon pchli zależy od temperatury i zmienia się z roku na rok:
- Rozpocznij ochronę ZANIM zobaczysz pierwsze pchły u kota.
- Chroń swojego kota co miesiąc przez cały rok, a w szczególności podczas ciepłych, wiosennych i letnich miesięcy.
- Chroń mruczka także w miesiącach jesiennych i zimowych, w których temperatury zmieniają się dynamicznie, a pchły wprowadzają się do wnętrz domów i mieszkań.
Kalendarzowy sezon na pchły i kleszcze? Podobne, ale nie takie same.
- Kleszcze są aktywne w niższych temperaturach, więc zagrożenie dla Twojego zwierzęcia zaczyna się przed sezonem pcheł i trwa nadal po jego zakończeniu.
- Każdy kleszcz na zwierzaku to zagrożenie zarażenia chorobą odkleszczową. Dlatego dobrze stosować produkty zwalczające pasożyty i zabezpieczające jednocześnie przeciwko pchłom i kleszczom.
- Pranie pościeli, ubrań i posłń w temperaturze 60°C będzie zabijać jaja pcheł, larwy i kokony, a także jaja tasiemców.
Warto utrzymywać schludne podwórko, przystrzyżoną trawę i zadbaną sierść
- Pchły skaczą na ofiary, gdy je mijają.
- Pchły niezbyt lubią żerować na ludziach, więc jeśli skaczą na Ciebie przed wejściem do domu, będą regularnie przeskakiwać dalej w poszukiwaniu kota lub psa.
- Pielęgnacja sierści kota pomaga wcześnie wykryć infestację pcheł.
- Pielęgnacja jest dobrym sposobem na połączenie się z kotem i wykrycie pcheł lub oznak aktywności, takich jak brud.
Doktorze, skąd się wzięły te tasiemce?
- Niektóre gatunki tasiemców są przenoszone przez koty polujące na zarażone gryzonie i zwierzęta. Są też gatunki tasiemców, które są przenoszone między zwierzętami przez pchły.
- Pchły mogą stać się nosicielami tasiemców w okresie rozwoju - kiedy nowo narodzone pchły się wyklują, są głodne i zjadają co popadnie m.in jaja tasiemców, które mogą być w pobliżu.
- Jeśli kot zjada pchłę zjadającą jajo tasiemca, larwy tasiemców są uwalniane do organizmu kota, w których się odżywiają i rozmnażają.
Jak pozbyć się inwazji pcheł?
- Zastosowanie leków marki FRONTLINE® zabije pchły na Twoim kocie.
- FRONTLINE® zabije również pchle jaja, które znajdują się na Twoim kocie.
- Gdy wylęgną się nowe pchły, zaatakują twojego kota (i inne zwierzęta)
- Jeśli masz drugiego kota czy psa w kolejnym kroku zastosuj profilaktykę na wszystkich zwierzakach.
Nowe pchły zostaną zabite zanim będą mogły się rozmnożyć. - Zastosuj FRONTLINE® co 30 dni, aby upewnić się, że wszystkie pchły wykluły się, zaatakowały i umarły, zanim miały szansę złożyć nowe jaja.
- Odkurzanie pomoże usunąć część jaj i kokonów. Nie daj się jednak zrazić do dokładnego sprzątania - aktywność takia jak odkurzanie spowoduje również szybsze wyklucie się nowych pcheł.
- Pamiętaj - te pchły umrą wkrótce po próbie nakarmienia chronionego kota. Jedna pchła może stać się setkami w ciągu kilku tygodni, więc nie pomijaj i nie przerywaj ochrony, dopóki nie upewnisz, że WSZYSTKIE jaja już się wylęgły.
Oto nazwa, którą musisz zapamiętać, jeśli chcesz, aby problemy te nie dręczyły ani Ciebie, ani Twojego kota: FRONTLINE®. Poznaj nasze produkty!