ZAPOBIEGANIE PASOŻYTOM, TO JEDEN Z OBOWIĄZKÓW ODPOWIEDZIALNYCH OPIEKUNÓW KOTÓW
Po przeczytaniu tego artykułu będziesz krok bliżej do zapewnienia sobie i swojemu kotu bezpiecznego, szczęśliwego życia, bez ugryzień i ukąszeń krwiożerczych stawonogów. Chcemy, aby Twój dom pozostał wolną od pasożytów bezpieczną przystanią, która każdego dnia pomoże budować Ci relację z tym niezwykłym stworzeniem jakim jest kot.
1. POTRZEBA NAWET TRZECH MIESIĘCY, ABY OSTATECZNIE POZBYĆ SIĘ DOMOWEJ INWAZJI PCHEŁ
Trzy miesiące – tyle czasu może zająć pełne zwalczenie pchlej inwazji w Twoim domu od momentu w którym zorientujesz się, że kot ma pchły. Dlaczego trwa to tak długo? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy wrócić do ich cyklu rozwojowego.
Gdy tylko dorosła pchłą wejdzie w kontakt z kotem zabezpieczonym lekami FRONTLINE® jej los jest przesądzony. Nadal jednak musimy brać pod uwagę wszystkie jaja, poczwarki i kokony zagnieżdżone w zakamarkach Twojego domu i czekające tylko na właściwy moment. Te pchły muszą się wykluć i zaatakować, by umrzeć pod wpływem leku, a to wymaga czasu.
Te trzy miesiące mogą również wymagać dodatkowych działań, takich jak regularne pranie pościeli dla zwierząt domowych w temperaturze 60°C i energiczne odkurzanie wszędzie tam, gdzie były zwierzęta. Wszystko to warto przeprowadzić nawet kilkukrotnie!
Nie martw się jednak! Dobra wiadomość jest taka, że jeśli u kota stosowane były produkty FRONTLINE® w ciągu ostatnich 30 dni, pchła szybko umrze, zanim będzie zdolna się rozmnażać i kontynuować swój cykl rozwojowy.
2. PROFILAKTYKA POMAGA UTRZYMAĆ ZWIERZĘTA W PEŁNYM ZDROWIU
Oprócz nadmiernego swędzenia spowodowanego podgryzaniem, działalność pcheł może powodować na pozór niepowiązane choroby i objawy.
U zwierząt w każdym wieku mówi się o wykwitach, zapaleniach skóry, alergiach i przeczosach sierści. U młodych kociąt za to poważna inwazja pcheł może być np. przyczyną anemii. Regularna profilaktyka sprawia, że na szczęście pchły nie są w stanie rozwinąć inwazji aż do takiego poziomu.
Pchły mogą być nosicielem jaj tasiemców, bezwzględnych pasożytów wewnętrzynch ssaków, które pozbawiają organizm niezwykle cennych składników odżywczych. Zwalczanie pcheł, zmniejsza więc prawdopodobieństwo obecności pasożytów u wszystkich zwierząt w Twoim domu.
3. ZAPOBIEGANIE ROZWOJOWI PCHEŁ W DOMU I MIESZKANIU JEST ŁATWIEJSZE NIŻ ICH ZWALCZANIE
Stosowanie środków zapobiegających rozwojowi pcheł u zwierząt domowych przez cały rok powoduje przerwanie pchlego cyklu reprodukcyjnego. Daje Ci to przewagę nad nimi, a uwierz potrzebujesz jej w tej nierównej walce. Pamiętaj jednak, że czasami pchły można zobaczyć na zwierzętach u których niedawno użyto leku, ponieważ do rozwinięcia pełnego działania substancji aktywnej potrzeba najczęściej około 24 godzin.
Po zastosowaniu profilaktyki możesz spać spokojnie, wiedząc, że pchła nie będzie miała możliwości rozwijać swojego drzewa genealogiczne w Twoim domu.
Jaki z tego wniosek? O wiele lepiej jest więc powstrzymać dorosłe pchły u kotów zanim staną się uporczywym problemem dla Twoich zwierząt, mieszkania i domowników.
SKĄD BIERZE SIĘ PROBLEM Z PCHŁAMI?
Niektórzy właściciele zwierząt uważają pchły za zwykły element życia pupila, a zapobieganie pchłom u kotów to dla nich zbędna czynność. Dla innych za to jest to powód to wstydu i kompromitacji w okolicznym środowisku. Bez względu na to jak je postrzegasz, nie ma wątpliwości, że w przypadku ataku pcheł Twoja relacja, którą dzielisz z kotem może zostać wystawiona na próbę
Co więcej koty mogą rozwinąć alergię na ukąszenia pcheł czyli tak zwane alergiczne pchle zapalenie skóry. Jeśli kot jest wielokrotnie gryziony przez opisywane pasożyty, które potrzebują nakarmić się nawet do 10 razy dziennie, mogą wystąpić istotne dla jego zdrowia problemy dermatologiczne.
Najgorszy jest jednak świąd i ciągłe podrażnianie skóry. Dolegliwości mogą ulec zaostrzeniu także w przypadku nadmiernego pielęgnowania podrażnionej skóry przez kota. Stałe drapanie kota może być dla Ciebie irytujące, ale może również prowadzić do bolesnych ran na jego skórze.
Ponadto, tak jak wspomnieliśmy pchły mogą wywoływać także inne choroby u kotów.
Niektóre z nich przenoszą w swoich organizmach larwy tasiemca, będąc ich żywicielem pośrednim. Jeśli zwierzak razem z pchłą połknie larwę tasiemca, zostanie ona uwolniona w żołądku kota, co może doprowadzić do zarażenia się zwierzaka.
Zdiagnozowanie jego obecności z pewnością wymaga odwiedzin u lekarza weterynarii. Co ważne, większość preparatów pozwalających zwalczyć pchły dostępne w sklepach zoologicznych nie pozbędą się też tasiemca. Pchły mogą również prowadzić do choroby bakteryjnej zwanej bartonellozą.
GDZIE KOTY ŁAPIĄ PCHŁY?
Pchły stanowią potencjalne zagrożenie dla wszystkich kotów, w tym tych uważanych za "zwierzęta domowe, niewychodzące". W jakich miejscach więc Twój kot może napotkać pchły?
To od początku: na ziemi, w trawie i ogrodach.
Przechadzając się po podwórku, pasożyty chowające się w liściach i źdźbłach skaczą na ofiary. Najbardziej lubią ciepłe, wilgotne obszary. W domach za to, pchły mogą znaleźć schronienie w dywanach, meblach i pęknięciach drewnianych podłóg. Obszary te stanowią dobrą kryjówkę dla ich larw i kokonów oczekujących na wyklucie.
Pchły mogą przejść na Twojego kota także z innych zwierząt i ubrań ludzi. Jeśli masz psa, odwiedzają Cię znajomi posiadający zwierzaki, albo nawet zabrali swojego ukochanego zwierzaka ze sobą - mogą zrzucać pchle jajka w Twoim domu z sierści lub ubrań. Kiedy pchły się wyklują, będą głodne - a wszelkie niechronione koty w pomieszczeniach staną się idealnym celem krwiopijnych stawonogów. Wtedy pozostanie Ci już tylko regularna profilaktyka, usuwanie pcheł i odchodów pcheł.
JAK ZWALCZAĆ PCHŁY U KOTA? OCHRONA PRZECIWKO PCHŁOM U KOTÓW.
Obserwowanie jak Twój kot męczy się z irytującymi pchłami to nic dobrego. Nie pomaga też wiedza, że pchły zjadają Twojego kota jeden gryz po drugim. Sama świadomość, że nie można mu pomóc doraźnie domowymi sposobami może być denerwująca i frustrująca. Wiecie, ile jaj pchła może złożyć, więc zdajecie sobie też sprawę jak dynamicznie taka inwazja może się szerzyć.
Pozostaje więc zadać pytanie...
KTÓRY PRODUKT MARKI FRONTLINE® NAJLEPIEJ UŻYĆ U MOJEGO KOTA?
Produkty FRONTLINE® są wybierane przez właścicieli kotów na całym świecie i cenione wśród dostępnych na rynku preparatów na pchły. Jeśli je wybierzesz, z pewnością pomogą Ci w nierównej walce z pchłami.
FRONTLINE® SPRAY to spray na pchły i kleszcze, który zabija prawie natychmiastowo dorosłe pchły i kleszcze - jego formułą leku umożliwia szybką i łatwą aplikację, co jest szczególnie ważne w przypadku dużej inwazji pcheł i kleszczy. Może być stosowany zarówno u kotów i psów.
FRONTLINE® SPOT ON, zwalcza wszoły, zabija pchły w ciągu 24 godzin, a kleszcze w ciągu 48 godzin, Pojedyncza dawka produktu zapewnia ochronę przed inwazją pcheł przez okres 5 tygodni, kleszczy 3-4 tygodni i wszołów do 42 dni.
FRONTLINE® COMBO, działa tak jak FRONTLINE® SPOT-ON, lecz dzięki dodatkowej substancji czynnej przerywa cykl życia pcheł, zabijając ich jaj i larwy, zapobiegając ponownej inwazji w otoczeniu.