Psy

CZY PIELĘGNACJA I HIGIENA PSÓW ZAPOBIEGA PASOŻYTOM?

Gdy dowiadujesz się coraz więcej o zagrożeniach jakie czyhają na twojego zwierzaka, warto zwrócić uwagę na kilka wskazówek, przydatnych w dbaniu o jego zdrowie.

Pies na kanapie
Pies na kanapie 2

Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa

By zapewnić je psiakowi i stworzyć mu dobre warunki do rozwoju warto z wyprzedzeniem poznać wskazówki jak kompleksowo podejść do ochrony jego organizmu. Na początek kilka faktów:

Sezon pchli zależy od temperatury i zmienia się z roku na rok

 • Rozpocznij ochronę ZANIM zobaczysz pierwsze pchły u psa.
 • Chroń swojego psa co miesiąc przez cały rok, a w szczególności podczas ciepłych, wiosennych i letnich miesięcy.
 • Chroń psiaka, także w miesiącach jesiennych i zimowych, w których temperatury zmieniają się dynamicznie, a pasożyty takie jak pchły wprowadzają się do wnętrz domów i mieszkań.

Kalendarzowy sezon na pchły i kleszcze? Podobne, ale nie takie same.

 • Kleszcze są aktywne w niższych temperaturach, więc zagrożenie dla Twojego zwierzęcia zaczyna się przed sezonem pcheł i trwa nadal po jego zakończeniu.
 • Każdy żywy kleszcz na zwierzaku to zagrożenie zarażenia chorobą odkleszczową. Dlatego dobrze stosować produkty zwalczające pasożyty i zabezpieczające jednocześnie przeciwko pchłom i kleszczom.
 • Pranie pościeli, ubrań i posłań w temperaturze 60°C będzie zabijać jaja pcheł, larwy i kokony, a także jaja tasiemców.

Warto utrzymywać schludne podwórko, przystrzyżoną trawę i zadbaną sierść

 • Pchły skaczą na ofiary, gdy je mijają. 
 • Niezbyt lubią żerować na ludziach, więc jeśli skoczą na Ciebie przed wejściem do domu będą skakać dalej w poszukiwaniu kota lub psa.
  Pielęgnacja sierści zwierzaka pomaga wcześnie wykryć infestację pcheł czy ślady pchlich odchodów w postaci małych, ciemych kropek

"Doktorze, skąd się wzięły te tasiemce?"

 • Tasiemce są pasożytami, które pozbawiają psa ważnych składników odżywczych takich jak np. witamina B12.
  Niektóre gatunki tasiemców są przenoszone przez koty polujące na zarażone gryzonie i zwierzęta. Są też gatunki tasiemców, które są przenoszone między zwierzętami przez pchły.
 • Pchły mogą stać się nosicielami tasiemców w okresie rozwoju - kiedy nowo narodzone pchły się wyklują, są głodne i zjadają co popadnie m.in jaja tasiemców, które mogą być w pobliżu.
 • Jeśli pies zjada pchłę, która pożywiła się jajem tasiemca, larwy tasiemców są uwalniane do organizmu zwierzaka, w których się rozwijają i rozmnażają.

Kąp swojego psa nie rzadziej niż co 3 miesiące!

 • Każdy pies jest inny, więc harmonogram kąpieli Twojego zwierzaka może nie wyglądać dokładnie tak jak innych psiaków.
 • Większość psów należy kąpać co 1-3 miesiące w celu oczyszczenia sierści, ochrony skóry i pomocy w wykryciu pasożytów.
 • Jeśli Twój pies spędza dużo czasu na zewnątrz, dobrym pomysłem mogą być częstsze kąpiele i regularne kontrole skóry. A do tego oczywiście sprawdzona i bezpieczna ochrona farmakologiczna!

Często pielęgnuj sierść i włos swojego psa

 • Częsta pielęgnacja okrywy włosowej psa chroni ogólny stan zdrowia zwierzęcia oraz buduje Waszą relację. Regularne przeglądanie sierści i skóry jest doskonałym sposobem na wykrycie pcheł zanim będzie ich uporczywie dużo.
 • Częste czesanie i oglądanie skóry może również pomóc w znalezieniu kleszczy, zanim będą one mogły wbić się i przenieść drobnoustroje odpowiadające za występowanie groźnych chorób odkleszczowych.
 • Podczas mycia psiaka warto przeczesać go grzebieniem o drobnym zębie, aby wyczesać wszystko co było niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Utrzymuj posłanie swojego psa w czystości

 • Pchle jaja spadają wszędzie, gdziekolwiek idzie, śpi, bawi się i jje Twój pies.
 • Pranie posłania w temperaturze 60° C zabije jaja, formy niedojrzałe pcheł takie jak larwy i kokony, a także inne pokrewne zagrożenia np. jaja tasiemców.

Ogranicz kontakt psa z dzikimi lub nieznanymi psami

 • Dobrą zasadą jest trzymanie psa z dala od dzikich zwierząt lub nieznanych psów innych ludzi. Z perspektywy zapobiegania pasożytom jest to dobry sposób na uniknięcie przypadkowego szerzenia się pcheł, innych pasożytów i chorób zakaźnych, które zwierzę może rozprzestrzeniać.

Wykorzystaj sprawdzoną profilaktykę przeciwpasożytniczą marki FRONTLINE®

Ochrona przeciwpasożytnicza przed pchłami i kleszczami razem z regularną pielęgnacją i higieną zwierzęcia to jeden z podstawowych elementów dbania o jego zdrowie.

Upewnij się, że wybierasz bezpieczną i skuteczną ochronę. Pamiętaj, że pchły i kleszcze są zagrożeniem przez cały rok, nawet w chłodniejszym klimacie. Powinno się więc chronić psa za pomocą najbezpieczniejszych, sprawdzonych leków.

Oto nazwa, którą musisz zapamiętać, jeśli chcesz, aby problemy te nie dręczyły ani Ciebie, ani Twojego psa: FRONTLINE® i FRONTPRO®. 

Poznaj nasze produkty!

Two Paragraphs
Rodzina Frontpro 2

NOWOŚĆ:
FRONTPRO®
dla psów

Chroń swojego psa przed pchłami i kleszczami przez pełen miesiąc z nową smaczną tabletką do rozgryzania i żucia, którą Twój pies pokocha.

Poznaj nowe FRONTPRO®, ponieważ nic nie powinno stać między Wami.

TUTAJ MOŻESZ KUPIĆ NASZE PRODUKTY

ZADBAJ O ZDROWIE SWOJEGO ZWIERZAKA RAZEM Z PRODUKTAMI
FRONTLINE ® i FRONTPRO ®