JAK Z JEDNEJ PCHŁY POWSTAJĄ TYSIĄCE INNYCH?

"Mój zwierzak ma pchłę". Jeśli na samą myśl o tym przechodzą Cię dreszcze to przygotuj się dobrze i usiądź, bo będzie tylko gorzej... 

Pchła z jajami
Pchła z jajami

Opowiemy Ci krótką historię z codziennego życia właścicieli psów i kotów.

Twój pies jest tak szczęśliwy, że gdy Cię widzi pokazuje Ci brzuch licząc na porządne drapanko.

Twój kot na dźwięk Twojego głosu ociera się o Ciebie, przytula i inicjuje kontakt.

 

A potem widzisz jak coś małego, skaczącego i czarnego rzuca Ci się w oczy w puszystym futerku.

 

Twoje obawy się potwierdzają: "Mój zwierzak ma pchłę". Jeśli na samą myśl o tym przechodzą Cię dreszcze to przygotuj się, ponieważ wiadomości będą tylko gorsze. Oprócz pcheł na Twoim psie lub kocie, z dużym prawdopodobieńśtwem są schowane w Twoim domu pchle jaja, larwy pcheł i kokony. W inwazji pcheł dorosłe pchły stanowią mniej niż 5% całej populacji. Wyobraźcie sobie je jako wierzchołek góry lodowej, której największa część pozostaje niewidoczna pod powierzchnią.

 

W jaki sposób pchły rozmnażają się tak szybko i niepostrzeżenie? Czytaj dalej...

Cykl rozmnażania pcheł

Aby zrozumieć, jak inwazja może pozostać niezauważona, trzeba zrozumieć pchły. 

Zacznijmy od podstaw - na początku wystarczy wiedzieć, że przeciętna samica pchły może złożyć w optymalnych warunkach nawet do 50 jaj dziennie.

Kolejne pokolenia pcheł

Zanim pchła będzie mogła się rozmnażać, musi zjeść coś porządnego. Po rozpoczęciu uczty na Twoim zwierzaku samica rozpoczyna składanie jaj w ciągu jednego dnia. Te jaja mogą wylęgnąć się w ciągu zaledwie 2 dni! Jak potoczyłaby się więc historia jednej pary pcheł, która spotkała niezabezpieczonego psa?

 

Dzień 1: Niezabezpieczony pies łapie parę pcheł. Pasożyty zaczynają żerowanie i rozmnażanie.

Dzień 2: Pchły nadal się żywią i rozmnażają, samica składa 40 jaj.

Dzień 3: Pchła składa kolejne 40 jaj.

Dzień 4: 40 jaj, które pchła złożyła w dniu 2drugim wylęga się w środowisku jako larwy. To 40 nowych pcheł, które wkrótce będą dorosłe. Pchła składa kolejne 40 jaj.

Dzień 5 i później: Wylęga się 40 jaj z dnia trzeciego. Już teraz dorasta 80 pcheł, a samica nadal składa kolejne jaja każdego dnia.

Dzień 11 i później: Larwy wyklute czwartego dnia linieją w kokony, podczas gdy cała reszta populacji przechodzi kolejne etapy dojrzewania. Na psie są już 42 dorosłe pchły, z których około połowa składa 25-50 jaj dziennie. (szybka matematyka podpowiada, że właśnie każdego dnia składane jest ponad 800 jaj)

Dzień 18 i później: Młode pchły wykluwają się z kokonów, aby zjeść posiłek z krwi. Około 100 dorosłych pcheł żywi się twoim zwierzakiem, a setki kolejnych rozwijają się w Twoim domu.

Szybko, prawda?

Niedojarzałe postaci pcheł potrafią być niezwykle wytrzymałe i odporne

O ile ciężko jest powiedzieć coś dobrego o pchłach słowa o pchłach, tak ich wytrzymałość i zdolności przetrwania są imponujące. Pchle jaja, larwy i kokony mogą przetrwać długi okres, zanim staną się młodymi pchłami wymagającymi krwiopochodnego, ciepłego posiłku:

 

  • Pchle jaja mogą przeżyć 7 dni przed wylęgiem 
  • Stadia larwalne mogą trwać 1-2 tygodnie 
  • Etap kokonu może trwać ponad 6 miesięcy

 

Pełny cykl pchlej inwazji może więc rozwinąć się w ciągu kilku tygodni i ciągle powtarzać się dłużej niż tylko przez 6 miesięcy. Dlatego pojedyncza dawka preparatu ochronnego nie jest w stanie przerwać pchlej inwazji - potrzeba co najmniej trzech dawek do przerwania cyklu, a więc co najmniej trzech miesięcy działania leku. Następnie prawdopodobnie w następnym miesiącu zwierzak będzie potrzebował kolejnej dawki, aby zapobiec nowej pchlej inwazji

Jak zapobiegać inwazji pcheł?

Posiadanie psa lub kota powinno przynosić Ci radość, a nie pcheły. Zapobieganie pasożytom u zwierząt domowych wymaga proaktywnego podejścia:

 

  • Zacznij korzystać z produktów FRONTLINE® zanim rozpocznie się sezon i stosuj go dopóki nie będziesz pewny, że już się skońćzył. Uważaj jednak, pchły mogą rozmnażać się w Twoim domu także zimą, więc czasem sezon trwa cały rok! 
  • Należy regularnie stosować grzebień pchli, aby sprawdzić, czy u psów i kotów nie występują pchły lub pchle odchody w postaci ciemnych, mikroskopijnych kropek. 
  • Regularnie pierz posłania psa lub kota w temperaturze 60°C

TUTAJ MOŻESZ KUPIĆ NASZE PRODUKTY

ZADBAJ O ZDROWIE SWOJEGO ZWIERZAKA RAZEM Z PRODUKTAMI
FRONTLINE ® i FRONTPRO ®