Psy

6 RZECZY, KTÓRE KAŻDY WŁAŚCICIEL PSA POWINIEN WIEDZIEĆ O PCHŁACH

Pies to idealny domownik, wnoszący do życia radość i niepowtarzalne rodzinne ciepło. Kto jest właścicielem psiaka, dobrze wie o czym mówimy!

Pies rasy WEST na plaży 1
Pies rasy WEST na plaży 2

Badania pokazują, że psy są wspaniałymi towarzyszami, zmieniającymi naszą codzienność.

Wymuszają na Nas aktywność fizyczną na świeżym powietrzu czy podczas codziennej zabawy w czterech ścianach. Niektórym psy potrafią pomóc zachowywać spokój i większe skupienie przez cały dzień.

Ale! Opieka nad psem to coś więcej niż codzienne karmienie i częste spacery - to także trzymanie pcheł i innych pasożytów z daleka, zanim staną się problemem dla zdrowia Twojego zwierzaka. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem psa po raz pierwszy, czy już inni uważają Cię za doświadczonego profesjonalistę - oto 6 rzeczy, które właściciele psów powinni wiedzieć o pchłach:

1. Pchły to straszne żarłoki!

Jedna pchła może ugryźć psa nawet do 10 razy dziennie i może skonsumować w ten sposób do 15 razy większą masę krwi, niż sama waży. A to tylko jedna pchła! Jeśli twój kot ma wiele pcheł, to te liczby rosną, no cóż - dynamicznie i wykładniczo.

2. Pchły są stworzone do szybkiego rozmnażania

Samica pchły może złożyć nawet do 50 jaj dziennie. Niektóre z nich pozostaną w sierści Twojego psa, ale inne - wiele, wiele innych - spadną do jego otoczenia i środowiska życia. Oznacza to jaja pcheł w posłaniu psa, na jego kocyku, w Twojej pościeli, meblach, dywanach, podłogach i nie tylko! Aż przechodzą Nas dreszcze.

Kiedy te jaja się wyklują, głodne, nowonarodzone niedojrzałe formy rozwojowe pcheł pójdą szukać posiłku - a my już powiedzieliśmy Wam, ile razy dziennie potrafią coś przekąsić!

3. Dorosłe pchły stanowią jedynie 5% inwazji.

Na każdą pchłę, którą zobaczysz, przypada nieporównywalnie więcej dorosłych pcheł, pchlich jaj i pchlich kokonów w pobliżu, których nie widzisz...

jeszcze...

Aż 95% z nich w spokoju rozwija się w zakamarkach Twojego domu i mieszkania, czekając na odpowiedni moment, żeby zacząć żer.

4. Pchły są jak niemile widziani goście, którzy odwiedzają Cię bez zapowiedzi!

Jeśli właśnie szukasz wskazówek jak opiekować się swoim pierwszym psem czy jak opiekować się szczeniakiem - jesteś w dobrym miejscu! Zwalczanie pcheł u psa z pewnością pomoże Ci w prawidłowej opiece nad Nim i budowaniu relacji. A może w Twoim domu mieszka dorosły pies i zadajesz sobie pytanie czy mój pies ma pchły? W takim razie czytaj dalej!

 

Inwazję pcheł można potraktować jako krótkotrwałą, przejściową trudność, pewny dyskomfort dla domowników, który może przytrafić się tylko w ciepłych porach roku. Ważne jednak by wiedzieć, że pchły mogą być problemem przez cały rok, jeśli tylko dostaną się w porę do zakamarków Twojego domu.

 

Pchle potomstwo może przetrwać do 12 miesięcy bez karmienia w warunkach, które zapewnia Twoje przytulne mieszkanie pełne mikroskopijnych kryjówek w dywanach, pęknięciach w drewnianej podłodze, zwierzęcych posłankach czy pościeli.

5. Pchły mogą powodować poważne problemy zdrowotne wśród zwierząt domowych

Pchły są czymś więcej niż tylko irytującym pasożytem dla nowego właściciela psa. Mogą powodować prawdziwe i trudne do wyleczenia problemy zdrowotne. Lekarze weterynarii uprzedzają przed alergicznym pchlim zapaleniem skóry, zakaźną niedokrwistością czy anemią. Działalność pcheł otwiera też drogę wielu innym chorobom dermatologicznym.

Co ciekawe, aktywność pcheł wpływa też na rozprzestrzenianie się innych pasożytów, takich jak tasiemce. Pchły są żywicielami pośrednimi tasiemców. Jeśli zwierzę połknie pchłę jest w stanie zakazić się tasiemcem, ze względu na obecność ich jaj wewnątrz pchły.

6. Pchły z łatwością przenoszą się między zwierzętami

W Twoim domu mieszka także „wolnowychodzący kot”? A może często gościsz też psich kumpli Twojego czworonoga? W takim razie musisz być świadomym, że zmiana żywiciela dla pchły to bułka z masłem, a inwazja pcheł rozwija się błyskawicznie!

Zwróć uwagę na wszystkich domowników i inne zwierzaki, które regularnie wchodzą do środka i wychodzą na zewnątrz. Nawet Twoje buty i ubrania mogą zapewnić pchłom szybki transport do przytulnego, ciepłego domu, nie wspominając już nawet o sierści Twoich czworonogów! A potem zaczyna się gryzienie, drapanie, swędzenie i wizyty u lekarza weterynarii.

Więcej wskazówek dotyczących pielęgnacji psów!

Teraz, gdy wiesz więcej o pchłach i zagrożeniach, jakie stwarzają dla twojego zwierzaka, warto zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy, które powinieneś wiedzieć, aby chronić swojego psa. By zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i dobre warunki do rozwoju warto z wyprzedzeniem wiedzieć o tym jak zadbać o jego stan zdrowia. Zapoznaj się z innymi artykułami dostępnymi na naszej stronie internetowej!

Wykorzystaj sprawdzoną profilaktykę przeciwpasożytniczą rodziny FRONTLINE®

Ochrona przeciwpasożytnicza przed pchłami i kleszczami to jeden z podstawowych elementów dbania o zdrowie zwierzęcia.

Upewnij się, że wybierasz bezpieczną i skuteczną ochronę.

Pamiętaj, że pchły i kleszcze są zagrożeniem przez cały rok, nawet w naszym klimacie, który bywa chłodniejszy. Chroń więc psa regularnie, za pomocą najbezpieczniejszych, sprawdzonych przez opiekunów leków.

TUTAJ MOŻESZ KUPIĆ NASZE PRODUKTY

ZADBAJ O ZDROWIE SWOJEGO ZWIERZAKA RAZEM Z PRODUKTAMI
FRONTLINE ® i FRONTPRO ®