Psy

CZY MÓJ PIES MA PCHŁY?
JAK ROZPOZNAĆ PCHLĄ INWAZJĘ

Gdy przejdzie Ci przez głowę to pytanie z pewnością coś może być już na rzeczy. Teraz trzeba tylko upewnić się, czy przypadkiem nie masz do czynienia z pasożytami takimi jak pchły, kleszcze czy wszoły.

Pani z psem
Kobieta z psem

Jak sprawdzić czy mój pies ma pchły? Zajmijmy się tą sprawą!

Zanim zaczniemy wołać i łapać psa, przejdzmy do teorii…

Zanim zaczniesz dochodzenie…

Zanim zaczniesz szukać pcheł u psa warto upewnić się, że zwierzak będzie spokojny i zrelaksowany. Cały proces może przecież chwilę potrwać. Najlepszy czas na poszukiwanie pasożytów na psiej skórze to chwile po przebudzeniu ze snu lub po długim spacerze.

Połączcie przyjemne z pożytecznym - psy przecież uwielbiają pieszczoty i mogą cieszyć się Waszym zainteresowaniem, jeśli tylko poczują, że są czule pielęgnowane!

Gdzie szukać pcheł u psów i jak szukać śladów pcheł?

  • By znaleźć pchły lub ślady ich życia na psiej skórze powinno się delikatnie przeczesywać sierść, koncentrując się na obszarach w których najczęściej występują, takich jak okolice szyi, pleców, brzucha i ogona.
  • Jeśli pies ma grubą lub długą sierść, rozdziel kępki włosów za pomocą gęstego grzebienia i rozejrzyj się wokół ich podstawy.
  • Jeżeli wokół wymienionych części ciała psa pojawią się ciemne plamki lub ślady ugryzień pcheł w postaci małych, czerwonych, wypukłych krostek na skórze psa - prawdopodobnie masz do czynienia z pchłami. Pamiętaj, że ciężko będzie Ci zobaczyć same pasożyty – pchły mają około 0.2 cm!
  • Widzisz liczne, małe, nieruchome drobiny brudu? Jesteś na dobrej drodze – to mogą być pchle odchody.

Jak sprawdzić, czy jest to zwykły brud czy pchle odchody?

Jeśli chodzi o ślady pcheł, łatwo pomylić drobinki gleby czy kurzu z beztroskich zabaw na świeżym powietrzu z odchodami pcheł. Aby mieć pewność, co to jest weź kawałek mokrej chusteczki lub mokrego papierowego ręcznika. Następnie rozczesz na nim włosy zwierzęcia i wszelkie grudki. Jeśli wokół plamek brudu tworzy się czerwonawo-brązowa otoczka, to są to odchody pcheł – a Ty masz 100% pewności, że nadszedł czas na zwalczanie inwazji i leczenie!

Inne objawy, na które należy zwrócić uwagę

Obecność pcheł u psa powoduje ciągły i uporczywy dyskomfort, to jasne. Jeśli w gospodarstwie domowym trwa intensywna inwazja, możesz nawet zauważyć irytujące swędzenie nie tylko u psa, ale też u siebie czy pozostałych zwierząt.

Nadmierne czyszczenie sierści

Jeśli pies ma pchły, może próbować je wygryźć, wydrapać i zlizać. Jednym słowem pies drapie się jak szalony. Co ciekawe psie sposoby radzenia sobie z dyskomfortem mogą doprowadzić do zakażenia tasiemcem. Razem z pchłą pies może połknąć jaja tasiemca, którymi wcześniej pożywiła się głodna pchła.

Nieustanne drapanie się psa

Inwazja pcheł nie jest jedynym powodem drapania się psów, ale występuje bardzo często. Ugryzienia pcheł i sama ich obecność może powodować podrażnienie skóry, dyskomfort i swędzenie. Reakcja będzie jeszcze gorsza, jeśli biedny pies ma alergiczne pchle zapalenie skóry, czyli alergię na ukąszenia pcheł. Wtedy dla przyniesienia ulgi zwierzakowi potrzebna jest wizyta u lekarza weterynarii, a domowe sposoby na pchły u psa się nie sprawdzą.

Łysienie lub owrzodzenia

Nadmierne wylizywanie i drapanie się mogą spowodować uszkodzenie skóry i osłabienie sierści psa. Często wokół uszu pojawiają się zaczerwienione plamy podrażnionej skóry z której wyrastają, krótkie, rdzawe kępki sierści. Część włosów, szczególnie w tych miejscach dotkniętych inwazją pasożytów została odłamana, a nawet wypada samoczynnie, pozostając za sobą strupiałe zmiany.

Jak poznać ugryzienia pcheł?

Czasami właściciele zauważają, że pies męczy się z pchłami dopiero, gdy człowieka zacznie coś swędzieć i podgryzać. Tak, to prawda - pchły występujące na psie czasem zagubią się i potrafią ugryźć właściciela. Co ciekawe, preferują jednak środowisko psiej sierści. Ukąszenia pcheł u ludzi mogą powodować swędzące, czerwone guzki na skórze, zazwyczaj wokół kostek lub nóg.

Widzisz ślady pcheł na swoim psie?

Jeśli psy mają pchły, nie ma żartów - musisz działać szybko i zdecydowanie.

 

Jak więc ustrzec się od rozprzestrzeniania i namnażania pasożytów? Jeśli pies nie jest obecnie chroniony, należy natychmiast zastosować u niego leczenie przeciwpchelne w postaci np. leków z rodziny FRONTLINE® w postaci kropel lub tabletek na pchły i kleszcze FRONTPRO®

 

Ważne jest, aby regularnie zabezpieczać psy przeciwko pchłom, zapewniając im ciągłą ochronę, ponieważ każda przerwa w leczeniu daje pchłom szansę na kolejną skuteczną inwazję. Walka z pchłami to żmudna, ciężka praca. Profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie, a regularna pielęgnacja jest pierwszą linią obrony w utrzymaniu zdrowia psa.

 

Jeśli Twój pies i Twoja rodzina padły ofiarą pcheł, doraźne leczenie zwierząt nie wystarczy. Żeby rozwiązać ten problem, musisz podjąć dodatkowe kroki. Już wiesz jak wykrywać odpowiednio wcześniej kolejne fale odradzających się pchlich populacji.

Teraz pora nauczyć się skutecznych sposobów zwalczania pcheł poukrywanych w domu, stanowiących ponad 95% ogólnej populacji tego pasożyta. Podczas gdy dorosłe osobniki stanowiące 5% populacji, najczęściej bytują na sierści zwierzęcia - jaja, poczwarki i larwy pcheł zasiedlają zakamarki Twojego mieszkania. Z pewnością nasze pozostałe artykuły mogą Ci w tym pomóc!

Jak pozbyć się pcheł na psie?

Jesteś we właściwym miejscu! Miliony właścicieli zwierząt domowych na całym świecie co miesiąc stosują ochronę przed pasożytami z rodziny FRONTLINE®, aby chronić swoje zwierzęta przed pchłami i kleszczami (a w niektórych przypadkach również innymi pasożytami). Do wyboru masz tabletki na pchły i kleszcze oraz krople na pchły i inne pasożyty typu Spot-On.

 

Aby rozwiązać pchli kryzys:

 

  • Najpierw pomyśl o zapobieganiu. Dzięki produktowi takiemu jak FRONTLINE®czy FRONTPRO® można się pozbyć pcheł i utrzymywać stały poziom ochrony przez miesiąc. Celem jest powstrzymać pchły, zanim staną się one uporczywym problemem.
  • Nie należy zbyt wcześnie przerywać cyklu stosowania leku. Należy upewnić się, że pies jest chroniony przez cały sezon występowania pasożytów, który w naszym klimacie trwa cały rok. Jeśli przestaniesz chronić swojego zwierzaka, zanim zwalczysz pasożyty co do jednego, Twój pies będzie narażony na kolejną inwazję, bez względu na porę roku. 
Two Paragraphs
Rodzina Frontpro 2

NOWOŚĆ:
FRONTPRO®
dla psów

Chroń swojego psa przed pchłami i kleszczami przez pełen miesiąc z nową smaczną tabletką do rozgryzania i żucia, którą Twój pies pokocha.

Poznaj nowe FRONTPRO®, ponieważ nic nie powinno stać między Wami.

Combo Dog Pack.png

FRONTLINE COMBO® dla psów

Body Copy

 

Leczy i chroni psa przed wszołami, pchłami i kleszczami, a także zabezpiecza dom przed inwazją pcheł.

 

Spot-on DOG Pack.png

FRONTLINE® SPOT-ON dla psów

Body Copy

 

Zwalcza wszoły, pchły i kleszcze u psa i chroni zwierzę przed tymi pasożytami.

 

TUTAJ MOŻESZ KUPIĆ NASZE PRODUKTY

ZADBAJ O ZDROWIE SWOJEGO ZWIERZAKA RAZEM Z PRODUKTAMI
FRONTLINE ® i FRONTPRO ®